Hastanemizde Dünya Prematüre Günü Kutlandı

Her yıl 17 Kasım tarihi minik bebeklerimizin varlığını topluma hatırlatmak, sorunları hakkında tüm dünyada farkındalık yaratmak üzere  ‘Dünya Prematüre Günü’ olarak kutlanmaktadır.
 
Biz de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan- Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi olarak bu anlamlı günün hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle 15 Kasım da kutladık. 

Etkinlikte; Yenidoğan Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Adnan ÖZTÜRK konuşma yaptı. 

ÖZTÜRK konuşmasında; Prematüre bebekleri “Erken Doğan Aceleci Bebekler” olarak adlandırdı. Bu bebeklerin tüm organlarında gerilik söz konusu olduğunu ve Maksimum gözlem -  minumum dokunma gerektirdiğini ifade ederek bu bebeklere bakımın özveri, sevgi ve sabır işi olduğunu belirtti.  Hiçbir kuvözün anne karnı olmadığını ancak, 23 haftadan sonra doğan bebeklerin yaşatılabildiğini sözlerine ekledir. 

Ayrıca Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer GÜNEŞ konuşma yaptı.

GÜNEŞ konuşmasından; 2008 yılında Avrupa sivil toplum kuruluşları tarafından alınan kararla Kasım ayının prematüre ayı olmasına karar verildiğini ve 2011 yılından sonra da tüm dünyada 17 Kasım’ın Prematüre günü olarak kutlandığını belitti. 

“Her yıl yaklaşık 15 milyon bebek prematüre doğmaktadır. Dünya genelinde doğan her 10 bebekten 1’i  prematüredir.  Ülkemizde de her yıl yaklaşık 1.400.000 bebek doğmaktadır ve bu bebeklerin 150 binden fazlası dünyaya prematüre olarak gelmektedir. Dünyada ve ülkemizde prematüre bebekler ve sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 2011 yılından bu yana 17 Kasım ‘’Dünya Prematüre Günü’’ olarak kutlanmaktadır.” Şeklinde bilgi verirken Dünya Prematüre Gününün amacı nedir, sorunlar ve çözümler nelerdir başlıklarını içeren konulara açıklık getirdi. 

Konuşmaların ardından prematüre annelerin duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştığı toplantı canlı müzik eşliğinde kokteyl ile devam etti.