ERÜ Çocuk Hastanesi’nde “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Mustafa Eraslan-Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi’nde “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” etkinliği düzenlendi.

Çok sayıda akademisyen ve idari personel katıldığı etkinlikte konuşan ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Güneş, etkinliğin temel amacının prematürelerin önemini, değerini artırmak ve farkındalık yaratmak olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Tamer Güneş, "Bundan 20 yıl önce 1000 gram altı bebeklerin yaşayabileceklerine inanılmazdı, öleceklerine kesin gözüyle bakılırdı. Yenidoğan bebeklere, prematüre bebeklere bakmak sevgi gerektirir, emek gerektirir, sabır gerektirir. Bizim yenidoğan ekibimiz, prematüre bebeklerin hayata tutunmasında büyük başarılara imza atmışlardır. Ekibimizi gönülden kutluyorum” dedi.

Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk de konuşmasında, dünyadaki prematüre bebeklerin tedavi ve bakım hizmetlerinin yıllar içerisinde tıpta geldiği noktayı anlattı.

Etkinlik, slayt gösterisi, kokteyl ve pasta kesiminin ardından sona erdi.